Inwentaryzacja 50 historycznych pomników na cmentarzu parafialnym w Piasecznie

Inwentaryzacja 50 historycznych pomników na cmentarzu parafialnym w Piasecznie

Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna przeprowadziło inwentaryzację 50 historycznych pomników nagrobnych z cmentarza parafialnego w Piasecznie. To początek dłuższego procesu. 

Realizowany od ubiegłego roku przez Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna projekt inwentaryzacji nagrobków na cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki w Piasecznie pozwoli na wpisanie nagrobków do Rejestru Zabytków Województwa Mazowieckiego.

– Projekt inwentaryzacji to kluczowy element wieloetapowego procesu zabezpieczania zabytkowych pomników nagrobnych na naszym cmentarzu – mówi prezes TPP Krzysztof Kasprzycki. – Ta profesjonalna dokumentacja jest na tyle ważna, że przekazaliśmy ją Burmistrzowi Miasta i Gminy Piaseczno Danielowi Putkiewiczowi oraz gospodarzowi cmentarza proboszczowi parafii św. Anny księdzu prałatowi Andrzejowi Krynickiemu.

Dokumentacja trafiła również do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który dofinansował jego realizację.

– To bardzo cenna inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna. Troska o nasze historyczne dziedzictwo, zabytki i pamięć o mieszkańcach, którzy zapisali się na kartach historii naszego miasta, są bardzo ważne dla tworzenia tożsamości – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Gmina Piaseczno od lat wspiera renowację pomników na zabytkowym cmentarzu parafialnym i mam nadzieję, że dzięki projektowi TPP kolejne zabytkowe nagrobki będą miały szansę na renowację, również przy zewnętrznym wsparciu finansowym.

Przygotowane przez TPP dokumenty pozwolą na wpisanie do Rejestru Zabytków poszczególnych nagrobków i objęcie ich ochroną konserwatorska. Na razie taką ochroną objęty jest cmentarz parafialny w Piasecznie jako cały obiekt, ale każdy indywidualny pomnik podlega indywidualnej ocenie.

Dokumentacja (zgodnie z ustawą o ochronie zabytków) zawiera szczegóły m.in.: nazwa, materiał, technika, miejscowość, adres i miejsce przechowywania, przynależność administracyjna, właściciel i jego adres, forma ochrony, opracowanie karty ewidencyjnej, styl, czas powstania, autor, szkoła, warsztat, wymiary, liczba obiektów; fotografia, opis, znaki, sygnatury, napisy; historia, stan zachowania i najpilniejsze postulaty konserwatorskie, akta archiwalne, źródła ikonograficzne, adnotacje o inspekcjach, informacje o zmia­nach, uwagi. Dodatkowo zdjęcia pomników nagrobnych zostały wykonane w formie serii zdjęć szczegółowych detali rzeźbiarskich – minimum 1 zdjęcie ukazujące cały pomnik nagrobny oraz minimum 1 detal rzeźbiarski każdego ze wskazanych pomników nagrobnych dokumentujący ich stan zachowania w celu umożliwienia ich ewentualnego odtworzenia.

– Realizacja dokładnej inwentaryzacji w tak szerokim zakresie przez zaangażowanie urzędników z Warszawy kosztowałaby przynajmniej dwa razy więcej- zaznacza skarbnik TPP Jerzy Mościcki. To dzięki pracy lokalnej organizacji pozarządowej, pracy wolontariuszy, koszty detalicznego projektu są mniejsze a dzięki temu objęto nim większą liczbę pomników – podkreśla Mościcki.

– Przygotowano usystematyzowane karty ewidencyjne 50 zabytków ruchomych zgodnie z wytycznymi z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Treść kart w czasie prac w 2021 roku została uzgodniona z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – mówi pomysłodawca i koordynator projektu naukowo-badawczego, członek zarządu TPP Piotr Kalbarczyk. – Należy nadmienić, że w ramach inwentaryzacji, w dniu 11 września 2021 roku wolontariusze TPP uprzątnęli i oczyścili ze śmieci 50 pomników nagrobnych. W tej akcji społecznej wzięło udział jedenaście osób.

Szczegóły opracowania zostaną przedstawione i omówione na spotkaniu członków TPP 9 czerwca 2022 roku w CEM ul. Jana Pawła II godz. 18.00

– Mamy szczerą nadzieję, że przekazane karty ewidencyjne 50 zabytkowych pomników będą pomocne dla parafii oraz historyków zainteresowanych w podtrzymywaniu lokalnego dziedzictwa Gminy Piaseczno dla kolejnych pokoleń mieszkańców – mówi Piotr Kalbarczyk. – To nie koniec – staramy się we współpracy z MWKZ przeprowadzić kolejne prace inwentaryzacyjne. 

Źródło: Urząd Miejski w Piasecznie

Previous 45-latek podejrzewany o spowodowanie śmiertelnego wypadku został zatrzymany
Next Narkotykowe zatrzymania na terenie Góry Kalwarii

Może to Ci się spodoba

Działania Policji drogowej „BUS” i „TRUCK”

W czwartek 16 lutego 2017r. małopolska Policja drogowa na terenie całego województwa przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrolę busów, autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Szczególna uwaga zwracana była na sposób wykonywania zorganizowanego

Policjanci udaremnili wprowadzenie na rynek podrobionego towaru

Funkcjonariusze Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą  KPP w Krakowie wraz z kolegami z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie ujawnili i zabezpieczyli podrobiony towar w postaci: 395 opakowań końcówek wymiennych

Wspólne przedsięwzięcie policji małopolskiej i holenderskiej

W dniach od 05 do 17 czerwca 2017 roku, realizując umowę o współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, a Komendą Główną Policji w Hadze, dwóch funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji

Odprawa służbowa Zastępców Komendantów Wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych

W dniach 6 – 7 lutego 2017 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Dafne” w Zakopanem odbyła się odprawa służbowa zastępców komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych, poświęcona podsumowaniu realizacji zadań przez

Nowe mieszkanie – na co zwrócić uwagę przez zakupem nieruchomości?

Zakup własnego nowego mieszkania jest często wymieniany wśród najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Również dla osób inwestujących swój kapitał w nieruchomości to ważny krok i musi zostać dokładnie przemyślany.

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź