Niebezpieczeństwa diety wysokotłuszczowej

Niebezpieczeństwa diety wysokotłuszczowej

Dieta wysokotłuszczowa to rodzaj diety, która dostarcza energii poprzez spalanie tłuszczów. Proces ten może być bardzo ciągnący i skutkować utratą wagi. Jednak dodatkowe kalorie spalone podczas tego procesu mogą sprawić, że ludzie czują się pełni, co oznacza więcej spalania tłuszczu. Dodatkowo ma kilka korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2, choroby serca i choroby Alzheimera. Ale może też być szkodliwa, dowiedz się, dlaczego.

Dieta wysokotłuszczowa ma wysoki stosunek tłuszczu do węglowodanów, co oznacza, że ma wysoki procent tłuszczów do węglowodanów. Konkretnie, dieta wysokotłuszczowa zawiera od czterdziestu do czterdziestu pięciu procent kalorii z tłuszczu. Umiarkowana dieta wysokotłuszczowa ma od dwudziestu do czterdziestu procent kalorii z węglowodanów, natomiast dieta niskotłuszczowa zawiera mniej niż 20 procent kalorii z tłuszczu. Pomimo negatywnej reputacji diety wysokotłuszczowej, więcej badań pokazuje, że może być korzystne, aby jeść więcej dobrych tłuszczów.

W zależności od typu ciała, dieta wysokotłuszczowa może być korzystna lub niezdrowa. Na przykład, jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, być może będziesz musiał obniżyć spożycie cukru. Unikaj pokarmów o wysokiej zawartości cukru, takich jak lody. Należy również ograniczyć ilość przetworzonej żywności i produktów o wysokiej zawartości tłuszczu, które jesz. Zamiast tego szukaj produktów niskotłuszczowych i beztłuszczowych. Możesz nawet gotować bez oleju, używając sprayów na bazie roślin i beztłuszczowych sprayów do gotowania. Wreszcie, należy unikać wysokotłuszczowych marynat i innych pokarmów.

Zobacz także: Wysokotłuszczowa dieta Kwaśniewskiego – co musisz o niej wiedzieć?

Dieta wysokotłuszczowa nie odżywia korzystnych bakterii jelitowych. Bakterie te pomagają regulować czynności metaboliczne, promują zdrowie wyściółki jelit i zapobiegają stanom zapalnym. Pokarmy pochodzenia roślinnego dostarczają niezbędnej energii dla dobrych bakterii jelitowych, w tym prebiotyków (różne rodzaje włókien pokarmowych i polifenoli). Ograniczając ilość tłuszczu w diecie, możesz wspomóc korzystne bakterie w swoim organizmie. Jeśli jesz zbyt dużo tłuszczu, możesz popaść w depresję i doświadczyć zaparć. Możesz nawet zacząć marzyć o warzywach gotowanych na parze jako sposobie na ulgę.

Dieta wysokotłuszczowa to taka, która zawiera więcej tłuszczów nasyconych niż nienasyconych. Te wysokotłuszczowe pokarmy mają wysoką zawartość cholesterolu. Wysoki poziom cholesterolu może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć tłuszcze nasycone i zwiększyć ilość tłuszczów nienasyconych. Jednak tłuszcz może być korzystnym elementem zdrowej diety, ponieważ dostarcza niezbędnych kwasów tłuszczowych i pomaga organizmowi wchłaniać witaminy. Niektóre z tych witamin są rozpuszczalne w tłuszczach.

Badania wykazały, że osoby na diecie wysokotłuszczowej są bardziej narażone na rozwój chorób przewlekłych. Dieta wysokotłuszczowa została powiązana ze zwiększonym ryzykiem demencji i depresji. Według naukowców z Uniwersytetu Yale, jedzenie mniejszej ilości tłuszczu nie zmniejsza ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych. Najlepszym podejściem do utraty wagi i utrzymania jej na stałym poziomie jest skupienie się na jakości diety. Zwiększenie spożycia błonnika to świetny sposób na utrzymanie organizmu w zdrowiu.

Inne badanie Yale wykazało, że dieta wysokotłuszczowa powodowała nieprawidłowości w podwzgórzu, części mózgu, która reguluje wagę ciała i metabolizm. Naukowcy Sabrina Diano, profesor neuronauki na Uniwersytecie Yale i Richard Sackler Family Professor of Cellular & Molecular Physiology, oceniali, czy dieta wysokotłuszczowa wywołała zapalenie podwzgórza. Ta fizjologiczna reakcja jest skutkiem otyłości.

Choć badania nad wpływem tłuszczu w diecie nie są ostateczne, to wykazały, że osoby z dietą o wyższej zawartości tłuszczu spożywają znacznie więcej kalorii niż osoby na diecie niskotłuszczowej. Sugeruje to, że diety wysokotłuszczowe z natury nie są sycące. Im więcej tłuszczu zjada dana osoba, tym więcej kalorii spożywa ogólnie. To może sprawiać, że czują się bardziej zadowoleni. Wniosek jest taki, że dieta wysokotłuszczowa zwiększa ryzyko chorób przewlekłych.

Dieta wysokotłuszczowa powoduje, że Twój organizm spala tłuszcz na paliwo zamiast węglowodanów. Celem diety low-carb, high-fat jest spalanie tłuszczu dla energii. Osoby na tej diecie mogą doświadczyć skurczów mięśni, wysypki skórnej, zaparć, biegunki i nieświeżego oddechu. Z drugiej strony, dieta niskotłuszczowa może poprawić Twoje zdrowie, a Ty możesz schudnąć unikając rafinowanych węglowodanów.

Previous Poszukiwany zatrzymany przez piaseczyńskich kryminalnych
Next Gdzie kupować suplementy diety wysokiej jakości?

Może to Ci się spodoba

Macademian Girl: Kolor nas wyróżnia

Kiedy mamy gorszy dzień, załóżmy na siebie coś kolorowego, a dzięki temu poprawimy sobie nastrój i zmienimy sposób postrzegania siebie przez otoczenie – radzi Macademian Girl. Blogerka zachęca do tego, by przełamywać

Projektanci mody widzą potencjał w krakowskim rynku

W prestiżowej lokalizacji Krakowa powstał multibrandowy showroom, który jest pierwszą tak dużą inwestycją projektantów na tamtejszym rynku. Solna 1 ma być miejscem, gdzie dostępne będą kolekcje znanych projektantów i marek, jak

Weronika Rosati: nie kupuję kompulsywnie

Gwiazda twierdzi, że do zakupów odzieżowych podchodzi strategicznie. Woli kupić mniej ubrań, ale za to lepszej jakości. Często czeka również na sezonowe przeceny. – Na pewno nie kupuję kompulsywnie, moje zakupy są

Odwyk alkoholowy – na czym on polega?

Uzależnienie od alkoholu można śmiało nazwać plagą naszych czasów. Samodzielne radzenie sobie z uzależnieniem od alkoholu jest bardzo trudne, można wręcz powiedzieć niemożliwe. Tylko prowadzony przez terapeutów i lekarzy odwyk

Jak pozbyć się cellulitu?

Cellulit to zmiana skórną, którą potocznie nazywa się pomarańczową skórką. Powoduje on nie tylko nieestetyczny wygląd, ale może też przyczynić się do powstawania cukrzycy. Problem ten dotyka niemal 80 %

Parapetówka – Jak zorganizować niezapomnianą imprezę w mieszkaniu?

Parapetówka to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi. Nie trzeba wychodzić z domu, aby dobrze się bawić. Wystarczy odpowiednio przygotować się do imprezy i zaplanować kilka gier, aby

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź