Dlaczego nadal nie otwarto ul. Czajewicza?

Dlaczego nadal nie otwarto ul. Czajewicza?

Nowy fragment ulicy Czajewicza z mostem nad kanałem Perełki musi pozostać na razie zamknięty. Ma to związek z decyzją Wojewody Mazowieckiego.

Choć nowa droga i most nad Perełką są gotowe od ponad miesiąca, nadal nie udało się otworzyć nowego połączenia w centrum Piaseczna. W sierpniu br. Wojewoda Mazowiecki unieważnił decyzję ZRID na budowę drogi 1 KUL (przedłużenie ul. Czajewicza do ul. Kościelnej) i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania do organu I instancji, czyli Starosty Powiatowego. Należy podkreślić, że każdy kto jest stroną w postępowaniu administracyjnym może złożyć odwołanie od decyzji ZRID (wydawanej przez Starostę Powiatowego) do Wojewody – i praktycznie nie ma decyzji, w której odwołania by nie było. Powody są oczywiście różne a najczęściej protestują te osoby, których własność jest przejmowana (zawsze za odszkodowaniem) lub ktoś nie chce mieć drogi pod „swoim płotem”.

– Nie mnie oceniać przyczyny, dla których Wojewoda unieważnił decyzję. Mógł bowiem, jeśli znalazł jakieś nieprawidłowości, przeprowadzić pełne postępowanie: wezwać do udzielenia wyjaśnień, uzupełnienia bądź zmiany dokumentacji. Mógł – a właściwie powinien – uchylić decyzję w części a w pozostałej części podtrzymać. Tego też nie zrobił. Ciekawe jest to, że w uzasadnieniu decyzji Wojewoda nie rozstrzygnął o zasadności swoich zastrzeżeń, pozostawiając tę kwestię organowi pierwszej instancji (czyli Staroście Powiatowemu) – mówi Burmistrza Piaseczna Daniel Putkiewicz.

Drogi nie można otworzyć dla ruchu

Najważniejsze są jednak konsekwencje decyzji Wojewody Mazowieckiego, czyli w praktyce brak przejezdności gotowej drogi i mostu. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie ma bowiem podstaw do wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie inwestycji. Kluczowe jest to, że w ramach przedsięwzięcia wykonany został również most, z którego bez pozwolenia na użytkowanie korzystać nie można.

– Gdyby tego mostu nie było, to w ramach czasowej organizacji ruchu można byłoby z nowo wybudowanej ulicy korzystać, niestety w obecnej sytuacji droga pozostanie zamknięta – podkreśla II Zastępca Burmistrza Robert Widz.

Wstrzymana wypłata odszkodowań

Kolejną konsekwencją jest brak wypłaty odszkodowania za przejęte grunty – bez ostatecznej decyzji ZRID nie ma bowiem przejęcia własności gruntów. Po uchylenie decyzji nie ma też podstaw do wypłaty zaliczki na poczet odszkodowania a taki wniosek już wpłynął do urzędu. To pewien paradoks, bo jeśli protestuje ktoś, komu zależy na odszkodowaniu, takie odwołanie oddala termin wypłaty odszkodowania. Często na odszkodowania czeka wielu właścicieli nieruchomości, więc jedno odwołanie wstrzymuje wypłatę odszkodowania dla wszystkich.

– Ktoś zapyta: jak to jest możliwe, że gmina wybudowała już drogę a Wojewoda uchylił decyzję? Decyzje ZRID można uzyskać z tzw. rygorem natychmiastowej wykonalności, czyli można wejść w teren i rozpocząć budowę pomimo odwołania od decyzji. Decyzję ZRID dla tej inwestycji Gmina otrzymała w maju 2020 r. Rzecz w tym, że Wojewoda ma 30 dni na rozpatrzenie odwołania – gdyby taki termin został dotrzymany w przypadku uchylenia decyzji, nie byłoby tak daleko idących skutków. Niestety rozpatrzenie odwołania trwa nawet kilkanaście miesięcy i wtedy mamy taką sytuację jak na ul. Czajewicza. Jeśli w ramach postępowania Wojewoda wyjaśnia wszelkie wątpliwości a inwestor uzupełnia dokumentację, wtedy czas nie ma takiego znaczenia. To niestety nie jest nasz przypadek – podkreśla wiceburmistrz Robert Widz.

Po przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania Gmina jest formalnie w postępowaniu, które już toczy się przed Starostą Powiatowym. Starosta musi teraz ponownie sprawdzić dokumentację i ewentualnie wezwać Burmistrza do złożenia wyjaśnień, uzupełnienia dokumentacji itp. i wydać nową decyzję ZRID. – Trudno dziś określić ile zajmie to czasu choć oczywistym jest, że dołożymy wszelkich starań, aby nową decyzję uzyskać jak najszybciej – dodaje II Zastępca Burmistrza.

– Mogę tylko stwierdzić, że skoro Rada Miejska zapewniła środki na realizację jakiejś inwestycji, to znaczy, że jest ona społecznie potrzebna i zapewnić, że Gmina Piaseczno tę inwestycję zrealizuje – podkreśla Burmistrz Daniel Putkiewicz.

Źródło: Urząd Miejski w Piasecznie

Previous W ręce policjantów wpadło kilku poszukiwanych
Next Seniorzy z Piaseczna biorą udział w pilotażowym programie Teleopieki

Może to Ci się spodoba

Laureaci konkursu ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’ odwiedzili Komisariat Policji IV w Krakowie

W dniu 15 marca 2017 roku Komisariat Policji IV w Krakowie przy ul. Królewskiej 4 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz Szkoły Podstawowej nr 153, którzy jako laureaci konkursu

Uroczyste obchody Święta Policji w Małopolsce

Dzisiaj na Placu przed Oświęcimskim Centrum Kultury odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji z udziałem Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Heleny Michalak. Uroczystość objął honorowym patronatem Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Ważnym punktem

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

Dotacje na przebudowę i modernizację budynku starej plebanii w Piasecznie

Trwa przebudowa i modernizacja zabytkowego budynku Starej Plebanii, który będzie siedzibą nowego Muzeum Piaseczna. W maju 2021 roku informowaliśmy, że na tę inwestycję Gmina Piaseczno otrzymała prawie 1 milion złotych dotacji z

Policjanci szkolą żołnierzy 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie

W okresie od kwietnia do października 2017 roku na wniosek Dowódcy 16 Batalionu Powietrznodesantowego za zgodą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wyznaczeni instruktorzy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie realizują blok

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź